
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:This tablet
ASUS Transformer Pad TF0310C comes with
Intel Atom Z3745 1.33-1.83GHz Quad Core CPU processor and adopts
Android 4.4, which enable the tablet run smoothly.
Attention: The keyboard in the picture is not included in the package!!!| Model | ASUS Transformer Pad TF0310C |
| CPU | Intel Atom Z3745 Quad Core1.33-1.83GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 10.1 Inch IPS Capacitive Multi-touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF Card up to 32GB |
| Camera | Front Camera:0.3MP, Back Camera:2MP |
| |
| WIFI | 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| Miracast | Support |
| 3G | No |
| |
| Audio | Support MP3.ect |
| Ebook | Support TXT.ect |
| Picture | Support JPEG,GIF,BMP |
| Video | Supprt MP4.ect |
| Language | Support Multi-national Language |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1x USB 2.0 Port |
| 1x 3.5mm Earphone Port |
| 1x 50 Pin Mobile Dock Connector Port |
| 1x TF Card Port |
| 1x Power Port |
| Battery | 5070mAh Lithium Battery |
| Weight | 550g |
| Size | 257.4×178×9.9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment