
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Cube Talk7x U51GT-C8 with MTK8392 Octa-core 2.0GHz CPU. 7 inch IPS 1024*600
pixels
IPS capacitive touch screen. This tablet support
3G and 2G.You can enjoy it whenever
you want. Support GPS,it is very convenient for you when you are out.
| Model | Cube Talk7x U51GT-C8 |
| CPU | MTK8392 Octa-core 2.0GHz |
| GPU | Mail450 MP4 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB NAND Fast Flash |
| Screen | 7 Inch IPS capacitive touchscreen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Supports an external TF card |
| Camera | Front: 0.3 mega pixels, Rear: 2.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Built-in |
| 3G | WCDMA:2100 TD-SCDMA:1900,2100; |
| 2G | GSM:850,900,1800,1900 |
| |
| Audio | MP2/WMA/AAC/WAV/FLAC/OGG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 2700mAh |
| Weight | 260 g |
| Size | 191x 111 x 10.5 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment