
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:The intelligent
MTK8735 quad core 1.3 GHz, comparatively similar to octa core, excellent for surfing and playing games.
7 inch HD IPS multi-touch screen with 1024*600 resolution adopts the most advanced
OGS technology, giving you a perfect vision enjoyment.
Android 5.0 with completely new disign and more humanistic function will give you more fluent experience.
High-speed
4G, easily swifting to 3G, dual SIM phone call tablet supports TD-LTE&FDD-LTE, makes your life more efficient.
3 times longer than the previous battery lasting hours.
Support for wifi, bluetooth,and
GPS.
| Model | SOSOON X700 |
| CPU | MTK8735 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | ARM Mali-720 MP |
| System | Android 5.0 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch HD IPS Multi-touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF Card up to 64GB |
| Camera | Front:0.3 MP, Back: 2MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G/3G | GSM(2G), WCDMA(2100), TD-SCDMA |
| 4G | TD-LTE, FDD-LTE |
| OTG | Support |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1x Charing Port |
| 1x Earphone Port |
| 1x TF Card Port |
| 1x USB 2.0 Port |
| Battery | 2800 mAh, 3.7V |
| Weight | 492g |
| Size | 189*108*10.5MM |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment