
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
PIPO P7 RK3288 Quad Core 1.8GHz 9.4 Inch Android 4.4 TabletDescription:PIPO P7 Tablet adopts advanced Android 4.4 operating system and the powerful RK3288 Quad Core CotexA17 1.8GHz CPU
and Mali-T764 GPU processor.
PIPO P7 come with 1280X800Resolution 9.4 inch screen, let you to enjoy high definition videos
and movies.
| Model | PIPO P7 Quad Core Tablet |
| CPU | RK3288 Quad Core CotexA17 1.8GHz |
| GPU | Mail T764 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 9.4 Inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad |
| Camera | Dual camera. Front is 2.0 megapixels, back is 5.0 megapixels, with AF, Flashlight |
| |
| WIFI | Support 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| GPS | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 6500 MAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Weight | 600g |
| Size | 240*172*10mm |
| |
| Package Included | 1 x PIPO P7 Tablet |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment