| Model | Vido N70 Quad Core Tablet |
| CPU | RK3126 ARM Cotex-A7 Quad Core 1.2 GHz |
| GPU | ARM Mali-400MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 512M |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support,up to 32GB |
| Camera | Front : 0.3MP |
| Back : 2.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | NOT Built in |
| GravitySensor | Support |
| OTG | Support |
| 3G | Support external 3G |
| |
| Audio | MP3/WMA/FLAC/OGG/AAC |
| Picture | JPEG ,BMP,GIF,PNG |
| Video | AVI,RM,RMVB,PMP,FLV,MP4 |
| Language | Multiple languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1*Micro USB Port |
| 1*TF Card Slot |
| 1*3.5mm Earphones Port |
| Battery | 2500mAh |
| Weight | 585g |
| Size | 190x108x9.9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
0 comments:
Post a Comment