
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Lenovo S8-50 come with Intel Z3745 Quad Core 1.86GHz CPU.Adopt
Android 4.4 System.8 Inch IPS
capacitive Screen with1920*1200 Resolution let you enjoy video and music.
| Model | Lenovo S8-50 |
| CPU | Intel Z3745 Quad Core 1.86GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 Inch IPS capacitive Screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 1.6MP Rear is 8.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Earphone port |
| Battery | 4290mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment