| Model | CHUWI DX1 3G Tablet |
| CPU | MTK8382 RAM Cortex-A7 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | Mali400MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 6.98 inch IPS HD screen |
| Resolution | 1280*720 |
| |
| Extend Card | Support,up to 32GB |
| Camera | 13.0 megapixel 206° rotate camera |
| |
| WIFI | Support WiFi,support WiFi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM:850/900/1800/1900 MHZ |
| 3G | WCDMA:2100MHZ |
| GPS | Built in |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,APE,ect |
| Ebook | txt,pdf,doc,fb2,epub,html,ect |
| Picture | JPG,BMP,PNG,GIF,etc |
| Video | RMVB.MKV.WMV.AVI.MPG.MP4.1080P |
| Language | Multiple languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3000mAh 3.85V |
| Weight | 249g |
| Size | 194*98.4*9.1mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet has call function,and it is dual SIM standby.(make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working.besides,this function is invalid in India beacuse of territorial restrictions.) |
| Plsease inset your SIM card bofore starting up your tablet. |
0 comments:
Post a Comment