
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Based on the
quad-core processor and ARM® Mali™ GPU, MTK8382 makes the tablet runs smoothly.
Dual SIM Card can manage your work and play with the Dual SIM connectivity.
Support for
Bluetooth, Miracast, Wi-Fi, FM receiver and GPS.
| Model | AOSON M102T Tablet PC |
| CPU | MTK8382 Quad Core CORTEX-A7 1.3GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 10.1 Inch Capacitive IPS 5-point multi-touch Screen |
| Resolution | 1280 x 800 (16:10) |
| |
| Extend Card | TF Card up to 32GB |
| Camera | Front camera(2M pixel), Rear camera(5Mpixel) |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| FM | Support |
| GPS | Support |
| SIM | Dual SIM Card |
| 3G | WCDMA 2100/850/1900 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| |
| Audio | MP3,MP2,OGG,AAC,M4A,AMR,FLAC,APE,MAV |
| Ebook | TXT, PDF,WORD,EXCEL, POWERPOINTS |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | MP4, MOV, 3GP, AVI |
| Language | Support multiple languages(English, Russian, Spanish, French, Italian, Portuguese, GermanSwedish, Turkish, Greek, Bulgarian, Serbian, Hindi, Arabic, Hebrew, Amharic, Persian, Thai, Japanese, Chinese etc.) |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1X3.5mm Earphone Port |
| 1X TF Card Slot |
| 2X SIM Card Slot |
| 1X Micro USB Port |
| Battery | 3.7V 6000mAh Lithium Battery |
| Weight | 560 g |
| Size | 261 x 160 x 10 mm |
| Color | White& Silver |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment