
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:AOSON mini5 Tablet come with
MTK6592 Cortex-A7 Octa-core ARMv7 1.7GHz CPU and
Android 4.4 System.
7.9 Inch IPS Capacitive Screen with 2048*1536 Resolution let you enjoy video and music.
| Model | AOSON mini5 Tablet PC |
| CPU | MTK6592 Cortex-A7 Octa-core ARMv7 1.7GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.9 Inch IPS 5-point Multi-touch Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 64GB |
| Camera | 13MP back camera, 5MP front camera |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 850MHz, WCDMA 2100MHz |
| 2G | 850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz |
| |
| Audio | MP3, WAV, WMA, AMR, MID, OGG, FLAC, AAC |
| Ebook | TXT, CHM, UMD, PDF, etc |
| Picture | JPG, BMP, GIF, PNG |
| Video | 1080P, 720P, MP4, 3GP, AVI, DAT, FLV, MPG, RMVB, MKV, MOV |
| Language | English, Russian, Spanish, French, German, Hindi, Thai, Korean, Japanese, Chinese |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Bulit-in |
| I/O Port | TF Card Slot |
| SIM Card Slot |
| Micro USB Port |
| 3.5mm Earphones Port |
| |
| Battery | 5000mAh |
| Weight | 331g |
| Size | 200 x 136 x 7 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment