
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Ainol AX2 MT8382 Duad Core 7.0 Inch Android 4.2 Phone TabletDescription:Ainol AX2MT8382 Quad core 1.3GHz CPU processor and Mali400MP2 GPU.Adopt Android 4.2 System.The 7.0 inch
1024*600 Resolution IPSCapacitive Screen bring you perfect visual enjoyment.
Support Bluetooth function.
| Model | Ainol AX2 Phone Tablet |
| CPU | MT8382 Quad core 1.3GHz |
| GPU | Mali400MP2 |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support up to 64GB |
| Camera | Front is 0.3MP Rear is 0.3MP |
| |
| WIFI | 802.11/B/G/N |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM:850/900/1800/1900 |
| 3G | WCDMA 2100 |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Picture | JPG,JPEG,BMP,PNG |
| Video | AVI H.264, DIVX, DIVX, XVID, rm, rmvb, MKVH.264, DIVX, DIVX, XVID, WMV, MOV, MP4 H.264, MPEG, DIVX, XVID, MPEG, MPG, FLV |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 2 x Micro SIM card port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 2500mAh 5V |
| Weight | 600g |
| Size | 189.5*108.1*10.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment