Only 1 units,dispatched in 1 business day
Description:Venstar V140D 10.1 Inch Android 4.4 Tablet adopts A33 Quad Core A7 CPU and Mali400MP2GPU.Come with advanced Android 4.4 system,1024 x 600px Resolution 10.1 inch screen,it will be a great help when you watch movies with it.| Model | Venstar V140D 10.1 Inch Android 4.4 Tablet |
| CPU | A33 Quad Core A7 |
| GPU | Mali400MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 10.1 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024 x 600px |
| Extend Card | Support,up to 32GB |
| Camera | Front:0.3 megapixels |
| Rear:2.0 megapixels | |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | Built in |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in |
| Audio | MP1,MP2,MP3,WMA,WAV,OGG,OGA,APE,FLAC,AAC,M4A,3GPP |
| Ebook | TXT,LRC,PDF,Html,Htm,EPUB |
| Picture | JPG,JPEG,BMP,GIF,PNG,JFIF |
| Video | WMV,RM,AVI,RMVB,MP4 |
| Language | English, Arabic, Bulgarian, Catalan, Croatian, Czech, Danish, Dutch, Finish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Lithuanian, Norwegian, Portuguese, Russian, Roman, Spanish |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF Card slot | |
| 1 x 3.5mm Earphone port | |
| Battery | 3.7V/5000mAh |
| Weight | 560g |
| Materials | Plastic Cover |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass those saving on to you.





0 comments:
Post a Comment