
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:VENSTAR Idea CT740 come with RK3128 Quad core 1.3Ghz CPU and
Android 4.4 System.
7 inch IPS Capacitive Screen with 1024*600 Resolution let you enjoy video and music.
Support HDMI/Bluetooth function.
| Model | VENSTAR Idea CT740 |
| CPU | RK3128 Quad core 1.3Ghz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 0.3M pixelRear is 2.0M pixel |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | English, French, Italian, German, Spanish, Portuguese,Greek, Dutch, Danish, Russsian, Polish, Norwedish,Czech, Turkish, Korean and etc |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x SD card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 2800mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment