
Expected restock on 2nd October 2015
Check Price
Description:PIPO P9 RK3288 Quad Core 1.8GHz 10.1 Inch Android 4.4 TabletPIPO P9 Tablet adopts advanced Android 4.4 operating system and the powerful RK3288 Quad Core Cortex-A17 1.8GHz
CPU and Mail T764 GPU processor. Come with 1920*1200 Resolution 10.1 inch screen, let you to enjoy high definition videos
and movies.
| Model | PIPO P9 Quad Core Tablet |
| CPU | RK3288 Quad Core Cortex-A17 1.8GHz |
| GPU | Mail T764 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 10.1 Inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Support TF crad |
| Camera | Dual camera. Front is 2.0 megapixels, back is 8.0 megapixels, with AF, Flashlight |
| |
| WIFI | Support 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| HDMI | Support |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| GPS | Built in |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 8800 MAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Weight | 600g |
| Size | 248*174*10.8mm |
| |
| Package Included | 1 x PIPO P9 Tablet |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment