
In stock , usually dispatched in 1-3 business days
Check Price
PIPO W6S 3G Intel Z3735F Quad Core 8.9 Inch Dual Boot TabletDescription:PIPO W6S 3G come with Intel Baytrail-T Z3735F Quad Core 1.33-2.16GHz CPU and Intel HD Graphics GPU processor and advanced
Windows 8.1 and Android 4.4 Dual System. 8.9 Inch IPS Capacitive Screen with 1920*1200 Resolution bring you perfect visual feast.
| Model | PIPO W6S 3G |
| CPU | Intel Baytrail-T Z3735F Quad Core 1.33-2.16GHz |
| GPU | Intel HD Graphics |
| System | Windows 8.1 with bing+Android4.4 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 64GB |
| Screen | 8.9 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Support Micro SD card |
| Camera | Front is 2.0MP,Front is 5.0MP |
| |
| WIFI | WiFi 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built-in |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support |
| OTG | Support |
| GPS | NO |
| 3G | Bulit in 3G module |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS(need license) |
| Picture | BMP,JPG,GIF,PNG |
| Video | MEPG 1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1*USB Port |
| 1*TF Card Slot |
| 1 * HDMI Port |
| 1*3.5mm Earphones Port |
| Battery | 6500mAh (6500mAh * 3.7V=24.1Wh) |
| Size | 232*148.6*8.6mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment