
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Ifive mini3 3G Tablet PC with the advanced Android 4.2 operating system and the powerful MT8382 Quad Core processor.1024x768 high resolution 7.85 inch IPS screen let you to enjoy high definition videos and movies.
| Model | Ifive mini3 3G Tablet PC |
| CPU | MediaTek MT8382 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | Mali 400 MP2 |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.85 inch IPS Capacitive touch screen |
| Resolution | 1024 x 768 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front:0.3MP |
| Back:5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1+EDR, 3.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G | WCDMA (900/1900/2100MHz) |
| GPS | Built in |
| FM | 87.5MHz - 108MHz/100kHz |
| |
| Audio | MP3,AAC,FLAC,APE,WMA,WAV,OGG |
| Ebook | TXT,EPUB,FB2,PDB |
| Picture | jpg, bmp, gif(Static), png,webp |
| Video | MKV,TS,FLV,AVI,VOB,MPG,DAT,ASF,TP,RMVB,RM,MP4 |
| Language | Multiple languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 2 x Micro USB 2.0 |
| 1×3.5mm earphone port |
| 1×TF card port |
| Battery | 4050mAh/3.7V |
| Weight | 330g |
| Size | 198.6mm x 134mm x 7.0mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet has call function.(make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working.besides,this function is invalid in India beacuse of territorial restrictions.) |
| Plsease inset your SIM card bofore starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment