
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:VIDO M87 3G tablet come with MT6592 Cortex-A7
Octa Core,1.7GHz CPU processor and ARM Mali-450MP4
GPU.Adopt advanced
Android4.4 System.7 inch LTPS Capacitive Screen with 1920x1200 high Resolution let
you enjoy video whenever you want.Also support 3G+2G,it is dual SIM card dual standby.
| Model | VIDO M87 3G |
| CPU | MT6592 Cortex-A7 Octa Core,1.7GHz |
| GPU | ARM Mali-450MP4 |
| System | Android4.4 |
| RAM | 2GB LPDDR3 |
| Capacity | 16GB EMMC |
| Screen | 7 inch LTPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1920x1200 |
| |
| Extend Card | Support TF Card Up To 32GB |
| Camera | Front is 5.0MP, Rear is 8.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100MHz |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| FM | Support |
| GPS | Support |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3000mAh |
| Size | 186*106*8.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment