
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:JXD P1000B 3G Tablet come with MTK8312 A7 Dual Core 1.3GHz processor,and Mali400-MP2 GPU. 7 Inch
Capacitive Touch Screen and 1024x600 Resolution,mini design let you carry easily and enjoy video and music
when you go out.Support
2G+3G,it is dual SIM card dual standby.
| Model | JXD P1000B 3G Tablet |
| CPU | MTK8312 A7 Dual Core 1.3GHz |
| GPU | Mali400-MP2 |
| System | Android 4.2.2 |
| RAM | 512M DDR3 |
| Capacity | 4GB, EMMC-FLASH |
| Screen | 7 Inch Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024 x 600px |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | 0.3MP front camera, 2.0MP rear camera |
| |
| WIFI | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | BT3.0HS+BT4.0LE |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100 |
| 2G | GSM 850/ 900/1800/1900 |
| GPS | Support |
| FM | Support |
| OTG | Support |
| |
| Media | Support 720P, 1080P videos playback, support Adobe FlashSupport WAV, MP3, MP2, AAC,AMR-NB, AMR-WB, MIDI, Vorbis, APE, etc. |
| Ebook | Support PDF, TXT, CHM, DOC, DOC, Exel, Epub, RTF and FB2. |
| Picture | JPG, PNG, BMP, GIF, TIF, etc. |
| Language | Multi-languages |
| |
| Speaker | Dual speakers |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x Micro TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| Battery | 2700mAh |
| Size | 119.0*193.5*9.8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment