
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Huawei Honor X1 4G tablet come with Hisilicon 910 Quad Core 1.6GHz CPU and Mali-450 MP4 GPU.7 Inch TFT
LTPS+OGS Capacitive Screen and 1920x1200 Resolution,easy to carry,let you enjoy video whenever you want.This tablet support
2G+3G+4G,it is so perfect for you!!
| Model | Huawei Honor X1 4G |
| CPU | Hisilicon 910 Quad Core 1.6GHz |
| GPU | Mali-450 MP4 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 Inch TFT LTPS+OGS Capacitive Screen |
| Resolution | 1920x1200 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front Camera:5.0MP Rear Camera:13.0MP |
| |
| WIFI | IEEE 802.11 n/b/g |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 850/900/1900/2100TD-SCDMA 1880-1920/2010-2025 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| 4G | TDD-LTE:B38/39/40/41MHz |
| GPS | Support |
| OTG | Support |
| |
| Audio | MP3/MIDI/AMR-NB/AAC/AAC+/eAAC+/WAV |
| Picture | JPEG |
| Video | 3GP/MP4/MPEG-4/H.264/H.263 |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Earphone port |
| Battery | 5000mAh |
| Weight | 239g |
| Size | 183.5x103.9x7.18mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment