
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:COLORFLY E708 3G come with MTK8382 Cortex A7 quad core 1.3GHz CPU,7 Inch IPS Capacitive
Screen with 1024*600 Resolution.This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.
Support 3G+2G.
| Model | COLORFLY E708 3G |
| CPU | MTK8382 Cortex A7 quad core 1.3GHz |
| GPU | Mali-400 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB extended |
| Camera | Dual camera. Front is 0.3 megapixels, back is 2.0 megapixels |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 3.0EDR |
| GravitySensor | Support |
| Flash | FLASH 11 |
| 3G | WCDMA2100 |
| 2G | GSM900/1800/1900 |
| FM | Built-in |
| GPS | Built-in |
| OTG | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Picture | JPG,JPEG.BMP,GIF,PNG |
| Video | Mpeg1,Mpeg2,Mpeg4,SP/ASP,GMC,XVID,H.263,H.264,BP/MP/HP,WMV7/8,WMV9/VC1,BP/MP/AP,VP6/8,AVS,JPEG/MJPEG |
| Language | Multiple languages |
| |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x TF card slot |
| 1 x Micro USB port |
| 2 x SIM Card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3.7V/2800mAh |
| Weight | 290g |
| Size | 188.5mm x108.5mm x11mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment