
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Wave Q88 Tablet PC with the Android 4.1 operating system and the MTK6572 dual core processor. 800*480
resolution 7 inch screen let you to enjoy videos and movies. Built in 3G model, support 3G internet.Support wifi
and bluetooth,it is convenient for you when you go out.
| Model | Wave Q88 Tablet PC |
| CPU | MTK6572 Dual Core 1.2GHz |
| System | Android 4.1 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 Inch touch screen |
| Resolution | 800*480 |
| |
| Extend Card | Support TF card,up to 32GB |
| Camera | Front camera:0.3MP |
| Back camera:2.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | Built in |
| GravitySensor | Support |
| 2G | WCDMA 850/900/1900/2100 |
| 3G | GSM 850/900/1900/2100 |
| |
| Audio | MP3,WAV,3GP |
| Ebook | TXT,JAVA |
| Picture | JPG,JPEG,GIF |
| Video | 3GP,MP4,AVI, WMV |
| Language | Multiple languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Mini USB port |
| 1 x TF card solt |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 2800mAh |
| Weight | 200g |
| Size | 184.5*100*10.8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet has call function,and it is dual SIM dual standby.(make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working.besides,this function is invalid in India beacuse of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card bofore starting up your tablet. |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment