
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:ICOO D70GT RK3188 Dual Core tablet PC adopts the advanced Android 4.2 OS,Come with 1024*600 resolution 7.0 inch capacitive touch screen help you to enjoy high definition videos and movies. the slim and light weigh model can go anywhere with you.Support 3G WiFi function,help you to enjoy the interesting internet world.
| Model | ICOO D70GT RK3188 Dual Core tablet PC |
| CPU | RK3188 Cortex-A9 Dual Core 1.3GHz |
| GPU | Mail400 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 512M |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024 x 600 |
| |
| Extend Card | Support SD card,up to 8GB |
| Camera | Front:0.3MP |
| Back:2.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | Not built in |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support FLASH10.1 |
| 3G | Not built in,support external 3G dongle: E1916, ZTEAC2736, HUAWEI E1750,HUAWEIEC122,HUAWEI EM770W |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | ANSI,UNECODE,TXT,PDF,HTML,FB2,PDB,EPUB |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | AVI/RM/RMVB/PMP/FLV/MP4/M4V/VOB/WMV/3GP/MKV |
| Language | Support multi-languages |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB2.0 port |
| 1 x TF card slot |
| 1*3.5mm Earphone port |
| Battery | 2800mAh |
| Weight | 285g |
| Size | 192*116*10mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment