
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:PIPO U8T Quad Core RK3188 1.6GHz 7.9 Inch IPS 16GB Android 4.2 Phone Tablet.
With narrow bezel,ultra thin Body design andadopt metal material.It has 4700mAh battery to Keep he tablet more durable.The Screen Size is the same as the iPad Mini.
| Model | PIPO U8T Quad Core Phone Tablet |
| CPU | Quad Core RK3188 Cortex A9 1.6GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.9 Inch IPS Capacitive touch screen |
| Resolution | 1024*768 |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front 2.0MP |
| Back is 5.0MP |
| WIFI | Wifi IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Support Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support Flash 11.1 |
| 3G | WCDMA 850/900/2100; GSM 900/1800/1900 |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | ANSI,UNECODE,TXT,PDF,HTML,FB2,PDB,EPUB |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | RM,RMVB,AVI,WMV,MOV,MKV,DAT,MPEG,3GP,TS,FLASH,HTML,MP4,VOB,DIVX,FLV |
| Language | Support For Multiple Languages |
| Microphone | built-in microphone |
| Speaker | built-in stereo speaker |
| I/O Port | 1*Mini USB 2.0 port |
| 1* 3.5mm Earphone port |
| 1*TF Card port |
| 1*Mini HDMI port |
| Battery | 4800mAh/3.7V Rechargeable Li-ion Battery |
| Weight | 370g |
| Size | 200*137*8.5mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment