
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Ramos i7s Phone Tablet comes with the advanced Android 4.4 operating system, the most powerful Intel Z3735G Quad Core CPU based on Bay Trail clock speed. The 7 inch 800*1280 Resolution Retina screen of
Ramos i7s bring you the amazing visual feast.
Ramos i7s built in 3G model, support phone call function.
| Model | Ramos i7s Phone Tablet |
| CPU | Intel Z3735G Quad Core |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support Mrcro SD card, up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Build-in 3G HSPA+/GRRS /GSM/Voice. WCDMA: 850/900/1900/2100MHz; GSM: 850/900/1800/1900MHz |
| Bluetooth | Built-in |
| GPS | GPS/GlONASS |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG,GIF,etc |
| Video | 4k(4096 x 2160px),support BlueRay 3D video, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Czech, Dansk, German, English, Spanish, Russian, French, Italian, Dutch, Norwegian, Polski, Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x SIM Card port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 4500mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment