
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Ainol NUMY TalosII 3G Tablet adopt Android 4.2 system and MTK8389 Cortex-A7 Quad Core CPU.Come
with 7.85 Inch
IPS Capacitive screen and 1024*768 Resolution let you enjoy video whenever you want. This
tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.Aslo support FM,OTG HDMI and GPS.
| Model | Ainol NUMY TalosII 3G Tablet |
| CPU | MTK8389 Cortex-A7 Quad Core |
| GPU | ARM Mali400MP2 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7.85 Inch IPS Capacitive screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 2.0MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | WCDMA 2100/850 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| HDMI | Ver 1.4 |
| GPS | Support |
| FM | Support |
| OTG | Support |
| |
| Audio | WAV,MP3,MIDI,AAC,APE,MP2,AMR,FLAC,OGG |
| Picture | JPG,PNG,BMP,GIF |
| Video | MP4,MPG,3GP,PMP,MOV,VOB,DAT,M2TS,MKV,AVI,TS/TP,RMVB,RM,WMV,ASF,FLV |
| Language | Multiple languages |
| |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3500mAh |
| Weight | 283g |
| Size | 200.45*135.56*8.95mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
| This tablet have call function,and it is dual SIM card dual standby.(Make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working,besides,this function is invalid in India because of territorial restrictions.) |
| Please inset your SIM card before starting up your tablet |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment