
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:VIDO NX 4G tablet come with MT8732 Quad Core 1.5GHz CPU and ARM Mali-T760MP2 GPU. Adopt
Android 4.4 System, 8 inch IPS Capacitive Screen with 1280x800 Resolution.Support
2G+3G+4G.You can
enjoy your tablet whenever you want.
| Model | VIDO NX |
| CPU | MT8732 Quad Core 1.5GHz |
| GPU | ARM Mali-T760MP2 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB LPDDR3 |
| Capacity | 8GB EMMC |
| Screen | 8 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1280x800 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 2.0MP Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| HDMI | Support |
| 2G | GSM (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G | TD-SCDMA (1880-1920/2010-2025MHz)WCDMA (900/2100MHz) |
| 4G | TD-LTE(1900/2300/2600MHz)FDD-LTE(800/1800/2100/2600MHz) |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | Multi-language |
| |
| I/O Port | 1xMicro USB Port |
| 1xMini HDMI Port |
| 1xTF Card Slot |
| 1xEarphone Port |
| Battery | 3800mAh |
| Weight | 330g |
| Size | 210*122*9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment