
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Colorfly G808 comes with MT8392 Cortex-A7 Octa Core 1.7GHz
CPU processor and adopts Android 4.4 OS. 8 inch IPS capacitive touch screen with 1920*1200 resolution will bring you excellent vision enjoyment. Supports WIFI, Bluetooth, GPS and 3G.| Model | Colorfly G808 |
| CPU | MT8392 Cortex-A7 Octa Core 1.7GHz |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 8 Inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| |
| Extend Card | Support TF Card up to 32GB |
| Camera | Front: 2.0 MP, Rear: 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| Sensor | Support Gravity Sensor |
| Support Light Sensor |
| Suport Proximity Sensor |
| 2G | GSM/EDGE: 850/900/1800/1900 |
| 3G | WCDMA: 2100 |
| GPS | Support |
| |
| Audio | MP3,ACC,ACC+,EAAC+,AMR,WB-AMR,MIDI,OGG |
| Ebook | Support |
| Picture | JPEG,PNG,GIF,BMP |
| Video | 1920x1080 30fps |
| Language | Mutiple Language |
| |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1x 3.5mm Earphone Port |
| 1x Micro USB Port |
| 1x TF Card Port |
| 1x Micro SIM Card Port |
| Battery | 4000mAh/3.7V |
| Size | 122MM*206.5MM*9.6MM |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment