
In stock , usually dispatched in 1-3 business days
Check Price
IRulu Y1-pro Cortex A9 Quad Core 7.0 Inch Android4.4 Children TabletDescription:IRulu Y1-pro Tablet come with Cortex A9 Quad core up to 1.2Ghz CPU processor . Adopt Android 4.4 Jelly Bean System. The 7 inch 1024*600 Resolution IPS Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment.
| Model | IRulu Y1-pro Quad core Tablet |
| CPU | Cortex A9 with 1.2Ghz processor, Quad core |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8G |
| Screen | 7 inch |
| Resolution | 1024*600 |
| Camera | Front:2.0M Back:5.0M |
| WIFI | Support |
| |
| Audio | Support MP3,WMA,MP2,WAV etc |
| Picture | Support JPG, JPEG, GIF..... |
| Video | Support AVI, rm, rmvb,WMV, MP4,MPEG, MPG, FLV etc. |
| Language | English, Spanish, French, German, Japanese, Dutch, Greek, Russian, Italian, Indonesian, Norwegian, Polish,Hungarian, Swedish, Chinese (Traditional), Chinese (Simplified) |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in Stereo Loud Speaker |
| I/O Port | 3.5mm Headphone Jack*1 |
| Micro USB port*1 |
| DC Charge Jack*1 |
| Memory TF Card Slot*1 |
| Battery | 3.7V 2200mAh Li-Polymer rechargeable battery |
| Weight | About 580g |
| Size | 190x120x13mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment