
In stock , usually dispatched in 1-3 business days
Check Price
IRulu X1a Allwinner A33 Quad Core 7 Inch 16G ROM Android Dual Camera TabletDescription:IRulu X1a Quad Core Tablet come with Quad Core up to 1.5Ghz CPU processor and Intel HD Graphics Gen7 for BayTrail. Adopt Android 4.4.2
Kit Kat System. The 7 inch 1024*600 HD TFT Screen,support 5 point touch. Bring you perfect visual enjoyment. Support Bluetooth function.
| Model | IRulu X1a Quad Core Tablet |
| CPU | Allwinner A33 1.5Ghz,Quad-core |
| System | Android 4.4.2 Kit Kat |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
|
|
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n WIFI/BT |
| Bluetooth | Support BT 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support External 3G |
| GPS | Not built in, Support A-GPS |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3.7V 2800mAh Li-Polymer rechargeable battery |
| Weight | 470g |
| Size | 196.3*120.8*9mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment