
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
SOSOON X98 MTK8382 Quad Core 1.3GHz 9.7 Inch Android 4.2 Phone TabletDescription:SOSOON X98 Android 4.2 Tablet adopt MTK8382 Quad Core 1.3GHz CPU and ARM Mali-400 MP GPU. Come with 1024*768 Resolution
9.7 inch IPS screen, easy to carry and enjoy music and video when you go out. Built-in 3G module supports GSM calling and WCDMA,
support phone call function. Integrated Bluetooth v4.0 for wireless data transmission.
| Model | SOSOON X98 Phone Tablet |
| CPU | MTK8382 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | ARM Mali-400 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 9.7 inch IPS touchscreen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | Supports micro TF card, up to 64GB |
| Camera | Front: 2.0 mega pixels |
| Rear: 5.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/ n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| Call Type | 3G call |
| Network Support | GSM: 850/900/1800/1900, WCDMA: 2100 |
| |
| Audio | AVC/WMV/MPEG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x TF card slot |
| 1 x Micro USB port |
| 1 x SIM Card Port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 6000mAh |
| Weight | 600g |
| Size | 239 x 168 x 9.5 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaginghighly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass those saving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment