
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Ainol AX2 Phone Tablet adopts the advanced Android 4.2 OS, with powerful MTK8382 Quad Core 1.3GHz CPU and
Mail400mp2 GPU which make your operation more smooth. It featured with 1024 x 600 Resolution 7 inch IPS screen which
let you to enjoy high definition videos and movies.
| Model | Ainol AX2 Quad Core Phone Tablet |
| CPU | MTK8382 Quad Core 1.3GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 512M |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, max can up to 64GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 0.3MP |
| |
| WIFI | Support 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Built in Bluetooth |
| GPS | Built in |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support GSM: 850 900 1800 1900; WCDMA: 2100 |
| Dual SIM Card Dual Standby |
| |
| Audio | MP3/WAV/AMR/AWB |
| Ebook | TXT/CHM/DOC/HTML |
| Picture | JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF |
| Video | 3GP/MPEG4 |
| Language | English, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Cestina, Deutsch, Espanol, French, Filipino, Italiano, Magyar, Nederlands, Portuguese, Romana, Vietnamese, Turkish, Greek, Russian, Hebrew, Arabic, Thai, Cambodia, Korean, Simplified/Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 2 x SIM Card Port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 2500mAh rechargeable lithium battery |
| Adapter | 5V 1.5A |
| Weight | 300g |
| Size | 189.5*108.1*10.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment