
Coming soon
Check Price
Description:PIPO P8 3G 32GB RK3288 Quad Core 7.85 Inch Android 4.4 TabletPIPO P8 3G Tablet adopts advanced Android 4.4 operating system and the powerful RK3288 Quad Core Cortex-A17+Mali T764 1.8GHz CPU and Mail T764 GPU processor. Come with 2048*1536 Resolution 7.85 inch retina screen, let you to enjoy high definition videos and movies. The removable 3G module make your internet more high speed.
| Model | PIPO P8 3G Quad Core Tablet |
| CPU | RK3288 Quad Core Cortex-A17 1.8GHz |
| GPU | Mail T764 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2G |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 7.85 Inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support TF crad |
| Camera | Dual camera. Front is 2.0 megapixels, back is 8.0 megapixels, with AF, Flashlight |
| |
| WIFI | Support 5G WIFI, 802.11 b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| HDMI | Support |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| GPS | Built in |
| 3G | Support WCDMA: 2100MHz |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| Battery | 5300 MAh/3.8V rechargeable lithium battery |
| Weight | 600g |
| Size | 202.7*134*9mm |
| |
| Package Included | 1 x PIPO P8 Tablet |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment