
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:VIDO M80 Quad Core Tablet adopts the advanced Android 4.4 OS, with MT8127 ARM Cortex-A7 Quad Core 1.3GHz CPU
and SGX 531 MP2 OpenGL ES2.0 GPU which make your operation more smooth.
VIDO M80 Quad Core Tablet featured with
1280*800 Resolution 8 inch IPS screen which let you to enjoy high definition videos and movies. It also built in Bluetooth and
GPS.
| Model | VIDO M80 Quad Core Tablet |
| CPU | MT8127 ARM Cortex-A7 Quad Core 1.3GHz |
| GPU | SGX 531 MP2 OpenGL ES2.0 |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, max can up to 32GB |
| CameraDual Camera | Front is 0.3MP |
| Back is 2.0MP |
| |
| WIFI | Support 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built in BT 4.0 |
| GPS | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G internet |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 4000 MAh rechargeable lithium battery |
| Weight | 400g |
| Size | 201*134*9.8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment