
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:
PIPO T8 3G tablet come with MTK6592 Cortex A7
Octa Core 1.7GHz CPU processor and Adopt Android 4.2
System. The
6.44 inch 1920*1080 Resolution Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment. Support
Bluetooth and GPS function.This tablet is dual cards dual standby,support 2G+3G.
| Model | PIPO T8 |
| CPU | MTK6592 Cortex A7 Octa Core 1.7GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 32GB |
| Screen | 6.44 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1920*1080 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front 2.0MP Back 13.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM/GPRS/EDGE:850/900/1800/1900 |
| 3G | WCDMA/HSPA+: 2100/900 Mhz |
| GPS | Support |
| |
| Audio | MP3, WMA, OGG, AAC, WAV FLAC etc. |
| Ebook | PDF, TXT, etc. |
| Picture | JPG/BMP/PNG/GIF etc. |
| Video | AVI, MP4, FLV, 3GP, MKV, WMV etc. |
| Language | Mult-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x SD card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3000 mAh*3.7V =11.1Wh |
| Weight | 230g |
| Size | 179.5*92*8mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment