
Expected restock on 1st October 2015
Check Price
Description:Teclast X70 3G tablet come with Inter Atom X3-C3130 Dual Core CPU processor and Intel Mali
400mp2 GPU. Adopt
Android 4.4 System.The 7 inch 1024*600 Resolution IPS Capacitive Screen bring
you perfect visual enjoyment. Support
Bluetooth,OTG,and GPS function.This tablet is
dual cards dualstandby,support 3G+2G.
| Model | Teclast X70 3G tablet |
| CPU | Inter Atom X3-C3130 dual core 1.0GHz |
| GPU | Mali 400mp2 |
| System | Android 4.4.2 |
| RAM | 512MB |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF card |
| Camera | Front+Rear |
| |
| WIFI | 802.11bgn |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| OTG | Support |
| GPS | Support |
| 3G | Support |
| 2G | Support |
| |
| Audio | Support |
| Ebook | Support |
| Picture | Support |
| Video | Support |
| Language | Multi-language |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x Sim card port |
| 1 x Earphone port |
| Battery | 3.7V/3000mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment