
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Jide Remix OS 64GB Nvidia Tegra 4 Quad Core 1.8GHz 11.6 Inch TabletDescription:Jide Remix SK1-W Tablet comes with the Remix OS (Based on Android 4.4) new operating system, Nvidia Tegra 4 Cortex-A15 Quad
Core 1.8GHz CPU. The
Jide Remix SK1-W tablet with 11.6 Inch 1920*1080 Resolution screen which bring you the amazing visual feast.
2GB+64GB larger capacity, very suitable for handle official business, easier to carry than laptop when you are on a business trip or go for travel.
| Model | Jide Remix SK1-W Quad Core Tablet |
| CPU | Nvidia Tegra 4 Cortex-A15 Quad Core 1.8GHz |
| GPU | NVIDIA Tegra GPU GeForce ULP |
| System | Remix OS 1.0 (Based on Android 4.4) |
| RAM | 2G |
| Capacity | 64G |
| Screen | 11.6 Inch Capacitive screen |
| Resolution | 1920x1080 |
| |
| Extend Card | T-FLASH (Support 128GB Max) |
| Camera | Front:5.0MP |
| Back:5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11a/b/g/n, 2.4/5G dual bands |
| Bluetooth | Built in Bt 4.0 |
| GPS | A-GPS |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support external 3G module |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/OGG/FLAC/ALAC/APE/AAC/AC-3 |
| Picture | JPG/BMP/PNG/GIF |
| Video | (Up to 1080P) MPEG 1/2/4, H.263/H.264, RMVB, WMC/VC-1, MVC, AVS, MJPEG |
| E-book | WORD/EXCEL/PDF/TXT/CHM/HTML |
| Language | English & Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB 2.0 port |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| 1 x 4 Pin Magnetic DC port |
| 1 x TF card port |
| 1 x 6 Pin magnetic port(connect with keyboard) |
| Battery | Li-ion battery, 8100mAh |
| Size | 295×189×9.5mm |
| Weight | 860g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (12V 2.5A) |
| 1 x Special Keyboard |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment