
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Cube i7 Remix Intel CR V2 Z3735F Quad Core 1.3GHz 11.6 Inch TabletDescription:Cube i7 Remix Tablet comes with the Remix OS 1.0 (Based on Android 4.4) new operating system, Intel CR V2 Z3735F Quad Core
1.3GHz-1.8GHz CPU. The
Cube i7 Remix with 11.6 Inch 1920*1080 Resolution screen which bring you the amazing visual feast. 2GB+32GB
larger capacity, very suitable for handle official business, easier to carry than laptop when you are on a business trip or go for travel.
PS: Keyboard case is not include !!!| Model | Cube i7 Remix Quad Core Tablet |
| CPU | Intel CR V2 Z3735F Quad Core 1.3GHz-1.8GHz |
| GPU | Intel HD Graphics |
| System | Remix OS 1.0 (Based on Android 4.4) |
| RAM | 2G |
| Capacity | 32G |
| Screen | 11.6 Inch Capacitive screen |
| Resolution | 1920x1080 |
| |
| Extend Card | Spport Micro SD card, up to 32GB |
| Camera | Front:2.0MP |
| Back:5.0MP with flash |
| |
| WIFI | WIFI 802.11n/b/g |
| Bluetooth | Built in Bt 4.0 |
| GPS | Yes |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support external 3G module |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3,DTS(license needed) |
| Picture | JPG/BMP/PNG/GIF |
| Video | MEPG1/2/4,H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG. (UP TO 1080P) |
| E-book | WORD/EXCEL/PDF/TXT/CHM/HTML |
| Language | English & Chinese |
| |
| I/O Port | 2 x Micro USB Ports |
| 1 x 3.5mm earphone port |
| 1 x MiniHDMI port |
| 1 x TF card port |
| Battery | Li-ion battery, 8400mAh (Built in, not removable) |
| Size | 297*180*9.1mm |
| Weight | 720g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (12V 2.5A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment