
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
Description:Chuwi VI7 3G Tablet come with Intel 64-bit Atom Quad Core 1.2GHz CPU processor and Mali-450MP4 GPU.
Adopt
Android 5.1 System! The 7 inch 1024*600 Resolution IPS Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment.
Support OTG/Bluetooth function.Support 2G+3G.
| Model | Chuwi VI7 |
| CPU | SoFIA AtomX3 3G-R Quad Core 1.2GHz |
| GPU | Mali-450MP4 |
| System | Android 5.1 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8G |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 64GB |
| Camera | Front is 0.3MP Rear is 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM:850+1900+1800+900 |
| 3G | WCDMA:900+2100 |
| OTG | Built-in |
| GPS | Built-in |
| |
| Audio | AAC,Mp3,WMA,.WAV,M4A |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | MOV,MOVIE,MP4,AVCHD |
| Language | Multi-language |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 2500mAh 3.7V |
| Weight | 359g |
| Size | 188.97*108.3*10.6mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment