
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:X998 Projection Tablet is based on the portable of Android 4.2 OS on the online network projection terminal, support install and use APP, support the browsing and editing of office software like WORD, EXCEL, PPT and PDF. Realize web surfing, streaming, software download through the built-in WiFi module. Perfectly combine entertainment and business.
| Display technology | DLP 0.3EM" single DMD panel by the US company Texas Instruments |
| Project light source | LED (R, G, B) |
| Projection resolution | 854×480 |
| Focal length of the lens | 80mm |
| Off-axis | 0% |
| Focus mode | Manual back-and-forth slide |
| Throw ratio | 1.19:1 (distance/width) |
| Projected screen size | 20-100 inches (diagonal line) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | <1000LM@3W |
| Contrast | 1000:1 |
| Distortion | <1.0% |
| Uniformity | >85% |
| Model | X998 Quad Core Projection Tablet |
| CPU | Quad Core ATM7029 1.2GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*768 |
| |
| Extend Card | External TF card up to 32GB |
| Camera | Dual Camera, front is 0.3MP, back is 5.0MP |
| |
| WIFI | Support Wifi 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built in |
| GravitySensor | Support |
| |
| Audio | MP3 AMR RM FLAC APE OGG MPC AIF AIFF AIFC WMA AAC WAV AC3 |
| Ebook | PDF/TXT/CHM/DOC/EXCEL/EPUB/RTF/PPT |
| Video | RMVB AVI MKV WMV MOV FLV ASF MP4 3GP MPEG VOB DAT |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| 1 x TF card slot |
| Battery | 4800mAh |
| Weight | 500g |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (5V 2.5A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment