
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
NO TAXES TO USA IN USA WAREHOUSE 3-6 days deliveryPIPO X8 64GB Z3736F Quad Core 1.33GHz 7 Inch Dual Boot Mini PC TabletDescription:PIPO X8 Dual Boot Mini PC Tablet come with Intel Baytrail-T Z3736F Quad Core 1.33GHz-2.16GHz CPU processor. Adopt Android 4.4+Windows 8.1 Dual System. The 7 inch 1280*800 Resolution IPS Retina Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment. Support Bluetooth function.
Performance is strong, can be used as a mini PC.
| Model | PIPO X8 Dual Boot Mini PC Tablet |
| CPU | Intel Baytrail-T Z3736F Quad Core 1.33GHz-2.16GHz |
| System | Android 4.4+Windows 8.1 |
| RAM | 2GB |
| Capacity | 64GB |
| Screen | 7 inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support SD card, up to 32GB |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Support BT 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support External 3G |
| |
| Audio | MP3,WMA,WAV,OGG,FLAC,ALAC,APE,AAC,AC-3 |
| Video | MEPG 1/2/4, H.263/H.264,RMVB,WMV/VC-1,MVC,AVS,MJPEG |
| Picture | JPG,JPEG,BMP,GIF,PNG |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 4 x Standard USB port |
| 1 x Micro USB Slot |
| 1 x TF card slot |
| 1 x Ethernet Slot |
| 1 x HDMI slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | NO |
| Weight | 450g |
| Size | 178*119*50mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment