
Sold Out Currently!
Check Price
Description:Kingzone Kingpad1 Tablet adopts advanced Android 4.2 operating system and the powerful MT6582 Quad Core 1.3GHz
CPU processor. Come with 1280*800 Resolution 8 inch IPS screen, let you to enjoy high definition videos and movies. The slim
and light weight model can go anywhere with you. Support WCDMA and GSM phone call function.
PS: Included a PU leather case and a screen protector!!!| Model | Kingzone Kingpad1 Quad Core Phone Tablet |
| CPU | MT6582 Quad Core 1.3GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1G |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 8 inch IPS Capacitive Touch Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Support TF crad, up to 32GB |
| Camera | Dual Camera, front is 2.0MP, back is 8.0MP with AF |
| |
| WIFI | Support IEEE 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| Bluetooth | Built in |
| GPS | Built in |
| 3G | Support WCDMA: 850/2100 (HSDPA); GSM: 850/900/1800/1900 (EDGE) |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,BMP,PNG |
| Video | H.264, MPEG4/XVID, WMV/VC-1,MPEG2 MP, AVS,H.263 up to 50Mbps; VP8 up to 30Mbps(2160P(3840x2160); 1080P) |
| Language | German, English, Spanish, Russian, French, Italian, Dutch, Norwegian, Polski, Greek, Portuguese, Svenska, Turkey, Korean, Japanese, Simplified Chinese, Traditional Chinese |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x 3.5mm Earphone por |
| 1 x TF card slot |
| 1 x SIM Card Port |
| Battery | 3500 MAh/3.7V rechargeable lithium battery |
| Weight | 350g |
| Size | 210mm*123.8mm*8.2mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Leather Case |
| 1 x Screen Protector |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment