
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:HUU 1088 come with MediaTek MT8382 dual core 1.3GHz CPU and
Android 4.4.2 System. 10.1 inch
IPS capacitive touch screen with 1280x800 Resolution let you enjoy music and video.
| Model | HUU 1088 |
| CPU | MediaTek MT8382 dual core 1.3GHz |
| System | Android 4.4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16G |
| Screen | 10.1 Inch IPS capacitive touch screen |
| Resolution | 1280x800 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 0.3MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| GravitySensor | Support |
| FM | Support |
| 3G | WCDMA 2100/850 |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| GPS | GPS+AGPS |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 2 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | >6000mAh |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment