Usually dispatched in 6-9 business days
Description:Aosd S69 3G Tablet come with popular Android 4.2 OS and MTK6572
Dual Core 1.0GHz CPU, 7 Inch Capacitive Screen,1024 x 600px Resolutionbring you perfect enjoyment when you watching videos and movies or playing.
games with this tablet.It will bring you a different experience.With 3G function,Built in 2 x SIM card slot.Tablet case and film are incleded~!!!
| Model | Aosd S69 3G Tablet |
| CPU | MTK6572 Dual Core 1.0GHz |
| GPU | Mali-400 OPEN GL |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 512M |
| Capacity | 4GB |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024 x 600 |
| Extend Card | Support TF/Micro SD, up to 32GB |
| Camera | Front Camera: 0.3 MP |
| Back Camera: 2.0 MP | |
| WIFI | 802.11b/g/n Wi-Fi |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 2G | GSM 850/900/ 1800/1900 |
| 3G | WCDMA 2100 |
| GPS | Support |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | TXT, EPUB, PDF,WORD,EXCEL, PPT, etc |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | AVI, RM, RMVB, MP4, MKV, WMV, MOV, DAT, VOB, PMP, MPEG, MPG, FLV, ASF, TS, TP, 3GP,etc. |
| Language | Multi-Language |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB OTG Port |
| 1 x DC power supply port | |
| 2 x SIM Card Slot | |
| 1 x TF Card Slot | |
| 1 x 3.5mm Earphones Port | |
| Battery | 3000mAh |
| Weight | 380g |
| Size | 195.3 x 115.3 x 10.15mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x 3000mAh Battery | |
| 1 x Tablet case | |
| 1 x Tablet Film | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |
| This tablet has call function,and it is dual SIM standby.(make sure your SIM card is suit for this tablet,or this function will out of working.besides,this function is invalid in India beacuse of territorial restrictions.) | |
| Plsease inset your SIM card bofore starting up your tablet | |





0 comments:
Post a Comment