
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Aosd S33 tablet come with Allwinner A33 Quad-Core 1.5Ghz CPU,and
Android 4.2 System.Adopt 10.1 Inch
TFT LCD capacitive touch screen with 1024*600 Resolution.You can enjoy video or music whenever you want.
| Model | Aosd S33 |
| CPU | Allwinner A33 Quad-Core 1.5Ghz |
| GPU | Mali-400MP2 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1G DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 10.1 Inch TFT LCD capacitive touch screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support TF card up to 32GB |
| Camera | Front is 0.3MP, Rear is 2.0MP |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support external 3G dongle |
| Bluetooth | Support |
| |
| Audio | MP3,WMA,MP2,OGG,AAC,M4A,MA4,FLAC,APE,3GP,WAV |
| Ebook | TXT, EPUB, PDF,WORD,EXCEL, POWERPOINTS |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG |
| Video | AVI(H.264, DIVX, DIVX, XVID, rm, rmvb, MKV(H.264, DIVX, DIVX, XVID), WMV, MOV, MP4(H.264, MPEG, DIVX, XVID), MPEG, MPG, FLV(H.263,H.264) |
| Language | multiple languages |
| |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| I/O Port | 1*USB2.0 OTG Port |
| 1*TF card slot |
| 1*3.5mm Earphone port |
| 1*mini HDMI Port |
| Battery | 3.7V/4800mAh |
| Size | 9.5*262.8*165.3mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment