
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:PIPO T3 come with MTK8382, CortexA7 Quad Core 1.3GHz CPU Processor, adopt Android 4.2 System.
7 Inch IPS Capacitive Screen with 1024*600 Resolution bring you visual enjoyment.Support 3G and GPS,
very convenient for you when you are out.
| Model | PIPO T3 |
| CPU | MTK8382, CortexA7 Quad Core 1.3GHz |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 7 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 2.0MP Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | Support |
| Bluetooth | 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Support |
| 3G | WCDMA900/2100 |
| |
| Audio | MP3,WMA,FLAC,AAC,WAV,OGG |
| Ebook | ANSI,UNICODE TXT ,PDF,HTML,FB2 ,PDB , EPUB |
| Picture | JPEG,BMP,GIF,PNG |
| Video | WMV,RM,AVI,RMVB,MP4,MPG,MPEG, FLV |
| Language | Multi-language |
| |
| I/O Port | 1 x TF card slot |
| 1 x Mini USB Host |
| 1 x SIM card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 3.7V,4000mA |
| Weight | 290g |
| Size | 190*114.6*10 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment