
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:Cube T6 4G tablet come with
MTK8735 Quad-core 1.0GHz CPU processor and Mail-T720 MP2 GPU.Adopt
Android 5.1 System.
The
6.98 inch
1024*600 Resolution IPS Capacitive Screen bring you perfect visual enjoyment. Support GPS/Bluetooth function.
Support 2G+3G+4G.
| Model | Cube T6 4G tablet |
| CPU | MTK8735 Quad-core 1.0GHz |
| GPU | Mail-T720 MP2 |
| System | Android 5.1 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 6.98" 5-point capacitive IPS touch screen |
| Resolution | 1024*600 |
| |
| Extend Card | Supports an external TF card |
| Camera | Front: 0.3 mega pixels, Rear: 2.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | V4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Built-in |
| 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G | WCDMA:2100; |
| 4G | FDD:B1,B3,B7 |
| |
| Audio | MP2/WMA/AAC/WAV/FLAC/OGG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean,Norwegian, Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 2600mAh |
| Weight | 240g |
| Size | 191x 99 x 9.5 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment