
Only 2 units,dispatched in 1 business day
Check Price
Teclast X98 Air II Intel Z3736F Quad Core 9.7 Inch Dual OS IPS TabletDescription:Teclast X98 Air II Dual OS Tablet come with Intel Bay Trail-T Z3736F Quad Core 2.16 GHz CPU processor and Intel HD
Graphics GEN7 GPU.Adopt Android 4.4+Windows 8.1 Dual System! The 9.7 inch 2048*1536 Resolution IPS Retina Capacitive
Screen bring you perfect visual enjoyment. Support HDMI/Bluetooth function.
| Model | Teclast X98 Air II Tablet |
| CPU | Intel Bay Trail-T Z3736F Quad Core 2.16 GHz |
| GPU | Intel HD Graphics GEN7 |
| System | Android 4.4+Windows 8.1 |
| RAM | 2GB DDR3L |
| Capacity | 64GB eMMC |
| Screen | 9.7 inch IPS Retina Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support SD card |
| Camera | Front is 2.0MP,Rear is 5.0MP |
| |
| WIFI | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Support |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Support External 3G |
| HDMI | Support |
| |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Multiple languages |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x HDMI Port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 8500mAh |
| Weight | 500g |
| Size | 240*169*7.4mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment