Usually dispatched in 6-9 business days
Description:Lenovo A3500 Tablet come with popular Android 4.2 system and MTK8382 Quad Core 1.3GHz CPU, 7 Inch Capacitive Screen 1280 x 800px Resolutionbring you perfect enjoyment when you watching videos and movies or playinggames with this advanced tablet.The back camera with 5.0MP can take clearpictures,It can also be used as a camera.I believe this tablet from the world fivehundred strong enterprises will bring you a different experience to you.
| Model | Lenovo A3500 Tablet |
| CPU | MTK8382 ARM Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| System | Android 4.2 |
| RAM | 1GB |
| Capacity | 16GB |
| Screen | 7 Inch Capacitive Screen |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Extend Card | Support,up to 32GB |
| Camera | Front:2.0MP |
| Back:5.0MP | |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Built in |
| GravitySensor | Support |
| Flash | Support |
| 3G | Support, WCDMA |
| GPS | Support |
| Audio | MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPG,GIF,BMP,PNG |
| Video | AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV |
| Language | Support multi-languages |
| Microphone | Built in |
| Speaker | Built in |
| I/O Port | 1 x Micro USB Port |
| 1 x TF Card Slot | |
| 1 x 3.5mm Earphones Port | |
| 1 x SIM Card Slot | |
| Battery | 3450mAh |
| Weight | 340g |
| Size | 198×121.2×9.9mm |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable | |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) | |





0 comments:
Post a Comment