
In stock, usually dispatched in 1 business day
Check Price
Cube Talk 8X U27GT-C8 MTK8392 Octa Core Android 4.4 Phone TabletDescription:Cube Talk 8X U27GT-C8 Android 4.4 Tablet adopt MTK8392 Octa Core 1.5GHz CPU and MAIL450MP4 GPU.Come with
1280 x 800px Resolution 8 inch screen,easy to carry and enjoy music and video when you go out. Built-in 3G module supports
GSM calling and WCDMA, support phone call function. Integrated Bluetooth v4.0 for wireless data transmission. Supports Wi-Fi, auto-focus and GPS.
| Model | Cube Talk 8X U27GT-C8 Android 4.4 Tablet |
| CPU | MTK8392 Octa Core 1.5GHz |
| GPU | MAIL450MP |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 1GB DDR3 |
| Capacity | 8GB |
| Screen | 8 inch 5-point capacitive IPS touchscreen |
| Resolution | 1280*800 |
| |
| Extend Card | Supports micro TF card, up to 32GB |
| Camera | Front: 0.3 mega pixels |
| Rear: 2.0 mega pixels |
| |
| WIFI | 802.11 b/g/ n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GravitySensor | Support |
| GPS | Built-in GPS module |
| Call Type | 3G call |
| Network Support | GSM: 850/900/1800/1900, WCDMA: 2100 |
| 3G | WCDMA |
| |
| Audio | AVC/WMV/MPEG |
| Ebook | PDF/TXT/WORD/EXCEL/PPT |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | AVC/WMV/MPEG |
| Language | English, Arabic, Czech, Danish, Dutch, French, German, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Portuguese, Russian, Spanish |
| |
| I/O Port | 1 x TF card slot |
| 1 x Micro USB port |
| 1 x SIM Card Port |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 4900mAh |
| Weight | 360g |
| Size | 213.3 x 128.8 x 9.2 mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaginghighly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass those saving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment