
Usually dispatched in 6-9 business days
Check Price
Description:XIAOMI Quad Core Tablet comes with the advanced Android 4.4 operating system, the most powerful NVIDIA Tegra K1
Quad Core CPU based on ARM Cortex-A15 with 2.2GHz clock speed, and NVIDIA Kepler™ GPU. The 7.9 inch 2048 *1536
Resolution Retina IPS screen of
XIAOMI Tablet bring you the amazing visual feast.
| Model | XIAOMI Quad Core Tablet |
| CPU | NVIDIA Tegra K1 Quad Core ARM Cortex-A15 2.2GHz |
| GPU | NVIDIA Kepler™ |
| System | Android 4.4 |
| RAM | 2GB LPDDR3 |
| Capacity | 64GB |
| Screen | 7.9 Inch Retina IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 2048*1536 |
| |
| Extend Card | Support SD card, max up to 128GB |
| CameraDual Camera | Front is 5.0MP |
| Back is 8.0MP |
| |
| WIFI | 5GHz wifi, 802.11/b/g/n/ac |
| GravitySensor | Support |
| 3G | Not built in, support external 3G dongle: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W |
| Bluetooth | Built-in Bluetooth 4.0 |
| |
| Audio | mp3, aac, aac+, eaac+, amr, wb-amr, midi,ogg etc |
| Ebook | UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2 |
| Picture | JPEG, PNG, GIF, BMP |
| Video | 1080p (1920x1080, 30 frame /sec), Support mpeg4, h.263, h.264 |
| |
| I/O Port | 1 x Micro USB port |
| 1 x TF card slot |
| 1 x 3.5mm Earphone port |
| Battery | 6700mAh |
| Weight | 600g |
| Size | 202.1×135.4×8.5mm |
| |
| Package Included | 1 x Tablet PC |
| 1 x USB Cable |
| 1 x Charger (5V 2.5A) |
| 1 x Adapter (the adapter depend on the country of the buyer.) |
Note: Due to the insufficient protection offered by the original packaging of this product, we have made the decisionto replace it with our own foam packaging. Tablet screens are susceptible to damage during shipping, after careful consideration and testing, we believe that foam offers the best protective coverage. Not only is thispackaging highly resistant, it is also very light, which allows us to keep shipping charges down and pass thosesaving on to you.More Details
0 comments:
Post a Comment